نگاهی به سریال امام علی(ع)

اشاره

سریال امام علی(ع) یکی از پربیننده ترین و جنجالی ترین برنامه های تلویزیونی در جمهوری اسلامی ایران بود که آوازه اش مرز شکن شد و برای نخستین بار به یکی از حساس ترین مقاطع تاریخ اسلام و تشیع پرداخت. بدان روی بیش از هر اثر هنری تلویزیونی درباره آن گفت و گو شده و خواهد شد.

از آن جا که نقد و بررسی این نقطه عطف مبارک در اصلاح و تکمیل آثار مشابه سودمند است، بنا به رسالت مطبوعاتی ملاحظاتی چند در این باره گفته خواهد شد:
ملاحظات

1- سریال امام علی(ع) پس از دو فیلم محمد رسول الله(ص) و روز واقعه، به گفتمان قدیمیی که مدعی بود: «سوژه های مذهبی قابلیت فیلم شدن را ندارند» پایان داد و در عمل ثابت کرد که می توان بر اساس تم های مذهبی فیلمی ساخت که مورد اقبال و استقبال گسترده نیز قرار گیرد. این محور از نکات برجسته سریال یاد شده است و می سزد که به آفرینندگانش دست مریزاد گفته شود.

2- امیر سخن در معرفی خود فرمود: «ینحدر عنی السیل و لایرقی الی الطیر; (1) کوه بلند را مانم که سیلاب از ستیغ من ریزان است و مرغ از پریدن به قله ام گریزان.»

شبلی شمیل نصرانی نیز این سخن را با تمام وجود دریافته و می گوید: «امام علی(ع)… یکتا نسخه ای است که خاور و باختر در گذشته و حال، صورت دیگری از آن، که مطابق با اصل باشد، به خود ندیده است.» (2)

آری به گفته ابوالطیب متنبی – شاعر بزرگ عرب – : «من از ذکر مدایح وصی پیامبر، به عمد، خاموش نشسته ام، چه نمی توان جهانی را در بیانی گنجانید. آن عظمت که به ذات خویش قائم است چه نیازی به مدح دارد، آیا بیهوده نیست; معرفی آفتاب عالمتاب؟» (3)

علی، فلسفه هستی و بی مانند ترین چهره عالم خلقت، پس از رسول هدایت است، لذا عظمت او به حکایت و روایت نمی آید و دست کودک عقل، ناتوان تر از آن است که به درک شخصیت او یا ارائه تصویری فراگیر از آن نایل آید، به قول شاعر:

یک دهان خواهم به پهنای فلک

تا بگویم وصف آن رشک ملک

3 – نویسنده و کارگردان این سریال، با صراحت اعلام داشته: «هشتاد درصد این سریال تخیل است که در ارتباط با درک و دریافتم از تحقیقات در تاریخ اسلام به این نتایج رسیده ام. اگرچه بیست درصد مکتوب تاریخی اساس قرار گرفت، ولی چندان بی ربط با تخیلات نیست و منشا آن به اسناد تاریخی برمی گردد.» (4)

بنابراین – با چشم پوشی از روایی یا نادرستی این شیوه – نباید انتظار داشت که همه حوادث و رخدادها به دقت، ثبت و ضبط شده باشند.

4- اجرای پروژه ای با این گستردگی، از حیث کثرت بازیگر و هنرور (سیاهی لشکر) لوکیشن، دکور، لباس، ابزار آلات جنگی و… کاری بس بزرگ و طاقت سوز است که بی شک بدون برخورداری از روحیه ایمانی و شیعی گری کادر سریال، به سامان نمی رسید. از این جهت، در ارزیابی نقطه ضعف ها، سزاوار است به گستره کار نیز توجه شود.

5- زندگانی امیرمؤمنان(ع) از موضوع هایی است که شایستگی پرداخت های مکرر دارد و بایسته است، سریال های متعددی در این باره فراهم آید، چرا که وقتی براساس رمانی چون بینوایان چندین فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی ساخته می شود، اقدام مشابهی درباره دومین شخصیت جهان اسلام به طریق اولی در خور است.

6- سریال امام علی(ع) به دلیل برخورداری از میزانسن و کارگردانی خوب، بهره گرفتن از تکنیک فیلم سازی، تصویربرداری عالی، چهره پردازی، دکور، جلوه های ویژه، صحنه آرایی قابل قبول و بازی خوب بسیاری از بازیگران، اثری خوش ساخت و شایسته تقدیر است، ولی کاستی ها و نواقص چشمگیری هم دارد که به پاره ای از آنها اشاره می شود.
کاستی ها

الف – دانشوران و فرهیختگان شیعی و سنی پیوسته بر وحدت جهان اسلام و بیان مشترکات و پرهیز از اسباب جدایی، اصرار ورزیده و تاکید کرده اند. طبیعتا مورد توقع است که در سریالی مانند امام علی(ع) که از سیمای ام القرای جهان اسلام پخش می شود، این نکات مطمح نظر افتند; به عبارت دیگر وحدت جهان اسلام ما را متقاعد می کند تا از برخی حقایق و مسلمات تاریخی، به سکوت بگذریم، ولی هرگز مجاز نیستیم به بهانه وحدت یا گستره جولان کلک خیال به تحریف تاریخ دست یازیم; در مثل با این که نویسنده و کارگردان این مجموعه ادعا کرده که فیلم نامه، بر اساس روایات مشترک «فریقین » نگارش یافته است، تصویری که از خلیفه سوم و عایشه، همسر رسول خدا(ص)، ارائه کرده، در مواردی، بر خلاف تاریخ و باورهای شیعی است و به کلی از یاد برده که علت شورش مردم بر خلیفه سوم، بی عدالتی، تبعیض، حیف و میل خزانه مسلمانان و به کار گرفتن افراد نالایق آل امیه بوده است.

ب – یاران امام علی(ع) و شخصیت های مثبت – به استثنای موارد نادری; مانند نقش محمد بن ابی بکر – به خوبی پرداخت و ارائه نشده اند.

امیرمؤمنان درباره مالک اشتر می فرماید: «او شمشیری از شمشیرهای خداست… نه تیزی آن کند شود و نه ضربت آن بی اثر بود. او نه به کاری دلیری کند و نه باز ایستد، و نه پس آید و نه پیش رود، جز که من او را فرمان دهم.» (5) آن گاه که خبر شهادت مالک را به او دادند، فرمود: «مالک! مالک چه بود! به خدا اگر کوه بود کوهی بود جدا از دیگر کوه ها و اگر سنگ بود، سنگی بود خارا که سم هیچ ستور به ستیغ آن نرسد و هیچ پرنده بر فراز آن نپرد.» (6) در جایی دیگر مالک را همسنگ خود، برای پیامبر اکرم(ص) می داند. حال آن مالک درآمیخته با عرفان و ایمان و تعبد و شجاعت کجا; و این مالک سریال امام علی(ع) کجا که یک سویه و از زاویه شمشیر شناسانده شده که گاه در تصمیم گیری های مقتدایش دچار تردید است (مانند حادثه انتصاب قیس به ولایت مصر)!

ابوذر غفاری این فریاد اعتراض آمیز و انقلابی مرد اسلامی و پیرو صدیق ولایت که در هنگام تبعید به ربذه، مولای متقیان با بدرقه وی، از او تکریم به عمل می آورد و رفتارش را با حاکمان وقت تایید می کند و درباره اش می فرماید: «ابوذر! همانا تو برای خدا به خشم آمدی، پس امید به کسی بند که به خاطر او خشم گرفتی. این مردم به دنیای خود از تو ترسیدند و تو بر دین خویش از آنان ترسیدی… .» (7)

اما سوگمندانه همین ابوذر، شوریده حالی بی منطق و کژاندیش نمایانده می شود که بیننده شیعی را با ذهنیت درخشانی که از او دارد، به شگفت می آورد.

پرسوناژ عماره، حاکم انتصابی کوفه، که کوفیان از امارتش سر برتافتند، آن سان تعریف شده که بیننده او را شترچرانی ساده لوح می پندارند که هیچ تناسبی با سیاست و حکومت ندارد و چه بسا به مردم نادان کوفه، در عدم پذیرش او، حق بدهد!

در حالی که عماره واقعی – نه عماره سریال – از سوی امامی برگزیده شده که فرمود: «سوگند به خدا، فهم سیاسی حیله گرانه معاویه بیش از من نیست، کاری که او می کند، حیله گری و انحراف است. اگر حیله بازی در اداره انسان ها منفور و وقیح نبود، از حیله سازترین مردم بودم.» (8)

همان امامی به عماره، امارت داد که مالک اشتر را به جانشینی محمد بن ابی بکر روانه مصر کرد; با این که محمد دست پرورده او و عنصر لایقی بود، ولی امام، مالک را در این امر از او تواناتر می دانست، حال چگونه ممکن است; امامی که «ساسة العباد» و برگزیده خداست، عنصر ساده اندیش بیابان گردی، چون عماره فیلم، را بر مردم مساله دار کوفه، امیر گرداند.

ج – پرداخت شخصیت عقیل نیز ضعیف و نادرست ارائه شده و تا حدودی منفی و به کلی تهی از ظرافت ها و نکته سنجی ها و حاضر جوابی های عقیل! عقیل نسابه (تبار شناس) بنی هاشم است و گفت و گوی او با معاویه – پس از شهادت علی(ع) – و جواب های دندان شکنش، زبانزد خاص و عام عرب است، ولی عقیل این سریال، کسی است که عمرو عاص او را جهت می دهد.

د – بازیگران چهره های منفی سریال; مانند معاویه، عمروعاص، مروان، ولید و… به کمک جادوی گریم، با چهره هایی گیرا و دیالوگ های ادیبانه و در نهایت فصاحت و بلاغت به ایفای نقش می پردازند، اما بازیگران چهره های مثبت، یعنی یاران امام علی(ع) که در مکتب خدای فصاحت و بلاغت عرب، سخنوری آموخته اند، در گفت و گوها از دقایق و ظرایف ادیبانه بی بهره اند و نه تنها در انتخاب بسیاری از بازیگران این «پرسوناژ»ها به جنبه های فیزیکی و شادابی چهره ها توجه نشده، بل گریم، به کلی چهره های آنها را دگرگون و گاه تیره نمایانده است.

ه – پرسوناژ پاره ای از چهره های منفی سریال به طور مبالغه آمیزی فربه تر از اصل شده اند; فی المثل شخصیت افسانه گونه قطام – که به این گستردگی در هیچ منبع معتبر تاریخی نیامده – فضای سریال را تحت شعاع قرار داده و نقش «ولید» بسیار برجسته و توانایی «عمرو عاص » مبالغه آمیز به تصویر کشیده شده است.

و – در بسیاری از موارد، ارتباط «پلان »ها و «سکانس »ها منطقی نیست; مثلا در صحنه شهادت مالک، دوستان فرزندش، ابراهیم بدون دلیل از صحنه خارج می شوند، و هنگامی که مالک بر اثر تاثیر زهر بر خاک می افتد و به شهادت می رسد، با این که تا لحظه ای پیش، ابراهیم در کنار او بوده، از صحنه ناپدید می شود و کسی نیست که چشمان گشوده او را برهم گذارد.

حرکات و چرخش های بی مورد بازیگر نقش قطام، توجیه منطقی ندارد. صحنه های تمرین شمشیر بازی – پیش از جنگ صفین – براساس تمرین های نظامی امروز طراحی شده و بیننده را به یاد آموزش نظامی بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می اندازد. بازیگر نقش مالک، در گریم صورت، به مراتب پیرتر از سن واقعی، چهره پردازی شده است.

ماجرای شهادت عمار یاسر به فراخور شخصیت برجسته او به تصویر درنیامده و خلاصه آن که کارگردان محترم به آن میزان که در پرداخت چهره های منفی موفق بوده، در ارائه چهره های مثبت، قابلیتی از خود بروز نداده است.

ز – در بعضی از صحنه ها که امام علی(ع) حضور دارند، به علت ممنوعیت تصویر و صدا، گاه فقط دست و پاهای بازیگر نقش امام(ع) ، نشان داده می شود که نه تنها با آنچه در تاریخ و روایات اسلامی در بیان خصایص فیزیکی حضرت آمده، تناسب ندارد، بل در برخی موارد – به استثنای صحنه حمله به عمروعاص – موهن و به دور از منزلت امام(ع) است.
تکمله

دوران امامت تا شهادت مولا علی(ع) از پرهیجان ترین، غمبارترین و پرکشش ترین حوادث دراماتیکی تاریخ اسلام است، بدان گونه که نقل حوادث این مقطع به تنهایی، شنونده را مجذوب می کند کجا رسد که با جادوی هنر هفتم در آینه تصویر ارائه شود.

قهرمانی را تصور کنید که در بحرانی ترین وضعیت سیاسی، همه مردم با اصرار فراوان با او دست بیعت داده اند، ولی با فاصله ای اندک، آرام آرام پیمان شکنی ها آغاز می شود و دست های بیعت، شمشیرهای جفا به کف می گیرند و در این رهگذر بسیاری از عناصر سرشناس مخالف چون اصحاب جمل و نهروان به خاک می افتند و یاران حضرت علی(ع) نیز یکی پس از دیگری، قربانی توطئه و جنایت می شوند و سرانجام با شهادت مولا، حساس ترین مقطع تاریخ اسلام و تشیع رقم می خورد، ولی فسوسا که این مقطع از تاریخ که اوج ماجراست، بسیار سطحی و ضعیف روایت شده است، آن سان که هیچ تاثیری – جز تاسف از عدم ارائه خوب حادثه – در بیننده ایجاد نمی کند، با این که حال و روز مردم کوفه پس از شهادت علی(ع)، کمتر از وضعیت مردم مدینه پس از رحلت رسول خدا(ص) نبود. شگفت این که صحنه کشتن خلیفه سوم بسیار رقت انگیز و جانسوز به تصویر درآمده، اما در این جا حتی دریغ از موسیقی و آهنگ محزونی!

تازه داستان شهادت با حرکت مولا به سوی دریا فرجام می یابد که تمثیل ناصوابی است، زیرا علی(ع) جویباری نیست که به دریا بپیوندد، او نور عالم وجود است و اگر گریزی از تشبیه معقول به محسوس نبود، صحنه غروب آفتاب، تمثیل گویاتری بود.

در خاتمه ضمن یادآوری مجدد که غرض از تقریر این حکایت و تذکر کاستی ها، اصلاح و تکمیل است، نه تضعیف و تخریب، با تذکر سه نکته سخن را به پایان می بریم و موفقیت پدیدآورندگان سریال امام علی(ع) را از خدای بزرگ مسالت داریم:

1- پیشنهاد می شود واپسین قسمت این سریال، دوباره ساخته شود تا در نوبتی دیگر اثری ماندگارتر به نمایش درآید;

2- با توجه به این که منابع دست اول تاریخ اسلام، عمدتا عربی اند و استفاده از آنها هم مستلزم آشنایی با زبان عربی و تخصص در تاریخ است، بهتر است از این پس، مواد فیلم نامه این گونه آثار را گروهی از کارشناسان تاریخ و هنر تهیه کنند;

3- امامان شیعه، شخصیت های ذوابعاد و قله سانی هستند که در عالم هستی نمونه و سرمشق اند، از این رو در به تصویر کشیدن مقاطع تاریخی زندگانی آن پاکان، نباید تنها از جنبه تاریخ سیاسی به حوادث زمان آنها نگریسته شود، بلکه سایر ابعاد زندگانی آنان نیز باید مطمح نظر قرار گیرد. والسلام

پی نوشت ها:

1) نهج البلاغه، ترجمه سید جعفر شهیدی، خطبه سوم، ص 9.

2) الامام علی، صوت العدالة الانسانیه، ج 1، ص 37; محمد رضا حکیمی، ادبیات و تعهد در اسلام، ص 250.

3) ر. ک: محمد رضا حکیمی، کلام جاودانه، ص 22.

4) گزارشی از سریال امام علی(ع)، مجله سروش (شنبه 17 شهریور 1375) ش 802، ص 34.

5) نهج البلاغه، نامه 38، ص 312.

6) همان، کلمات قصار، ش 443، ص 440.

7) سفینة البحار،ج1،ص687.

8) نهج البلاغه، خطبه 130، ص 128.

9) محمد تقی جعفری، ترجمه و تفسیر نهج البلاغه، ج 5، ص 187.