اخبار غيبي يا پيشگويي‌هاي امام علي (ع) همراه با مستندات تاريخي

ناشر: واصف لاهيجي
938 صفحه – وزيري (سلفون) – چاپ 1 – 2200 نسخه
شابک: 2 -41-5349-600-978
تاريخ نشر:03/03/91
قيمت پشت جلد :120000 ريال
زبان كتاب:فارسي
محل نشر:قم – قم

معرفي مختصر كتاب:
در اين كتاب با هدف بيان معجزات اميرالمومنين علي(ع) و كرامات ايشان، گوشه‌هايي از اخبار غيبي و پيش‌گويي‌هاي آن امام همراه با مستندات تاريخي مربوط به آنها ارايه شده است. نگارنده نخست به ابعادي از زندگاني و شخصيت امام علي(ع) اشاره نموده و سپس با استناد به كتاب نهج‌البلاغه و كتب تاريخي مورد قبول شيعه و اهل‌سنت برخي از اخبار غيبي و پيش‌گويي‌هاي امام علي(ع) همراه با شواهد تاريخي متناسب با آنها مانند پيش‌بيني در مورد اوضاع اقوام و گروه‌ها، سرانجام جنگ نهروان، سرنوشت برخي از افراد، وقوع برخي از فتنه‌ها در آينده نزديك و دور، سرنگوني بني‌اميه و به قدرت رسيدن بني‌عباس، اوضاع آخرالزمان و حوادث قبل و مقارن ظهور امام مهدي(ع) و ظهور و پيدايش قدرت‌هاي مختلف در ايران و جهان عرب را نقل نموده و احاطه علمي ايشان به اين امور را به تصوير كشيده است.

صراحت و صداقت علي (ع) در سياست و حكومت

ناشر: دانشگاه يزد
336 صفحه – وزيري (شوميز) – چاپ 1 – 1500 نسخه
شابک: 7 -67-5808-964-978
تاريخ نشر:25/07/88
قيمت پشت جلد :42000 ريال
زبان كتاب:فارسي
محل نشر:يزد – يزد

معرفي مختصر كتاب:
امام علي (ع) نخستين امام شيعيان است و زندگي ايشان ويژگي‌هاي خاص خود را دارد. نام حضرت علي (ع) صفاتي همچون شجاعت و صبر، عبوديت و عدالت، صدق و وفا و ديگر فضايل انساني را تداعي مي‌كند. زندگي امام علي (ع) دوره‌هاي مختلفي داشته است و از بين آنها، دوران خلافت امير مومنان اهميت بسياري دارد. اين اهميت نيز جهات متعددي دارد، همچون قرار گرفتن علي (ع) درموضع قدرت، پيچيدگي اوضاع سياسي، تحقق جنگ‌هاي داخلي، شيوة عملكرد مخالفان ايشان، نحوة تعامل امام با آنها، انحطاط فرهنگي، اقتصادي، و سياسي جامعه در اثر خلافت خلفاي قبل، نحوة برخورد امام با معضلات فكري، همچنين دوران كوتاه خلافت علي (ع) الگوي كامل حكومت اسلامي است كه فراروي تاريخ بشريت گذاشته شده است. از نظر نگارندة كتاب حاضر، نحوة حكومت امام علي (ع) در دوران كوتاه چهار سال و ده ماه، پرسش‌هاي بسياري مطرح نمود. همچنين وي در اين كتاب در پي آن است تا ابعاد روشن و رفتار حضرت علي (ع) در حكومت و سياست را با استناد به منابع تاريخي روشن سازد.

مصحف امام علي (ع)

ناشر: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان چاپ و انتشارات
260 صفحه – رقعي (شوميز) – چاپ 1 – 1500 نسخه
شابک: 6 -277-422-964
تاريخ نشر:31/02/80
قيمت پشت جلد :11000 ريال
زبان كتاب:فارسي
محل نشر:تهران – تهران

معرفي مختصر كتاب:
نويسنده با توضيح واژه “مصحف “و شرح سابقه به كارگيري آن از پيش از اسلام و دوره بعد، استعمال آن در روايات و استنادات تاريخي و حديثي مصحف در منابع شيعي و سني، همچنين جلوه ظاهري و محتوايي مصحف‌هاي عصر رسالت را ارزيابي و مقايسه مي‌كنند ;همچنين در اين كتاب ويژگي‌هاي مصحف امام علي (ع) (از نظر :ترتيب برحسب نزول، ذكر ناسخ و منسوخ، اشتمال بر تاويل و تنزيل) تبيين شده، سپس كيفيت نگارش مطالب مصحف، مدت گردآوري آن و همكاران حضرت علي (ع) در كار گردآوري معرفي شده‌اند .در بخش ديگري از كتاب به مصحف‌هاي منسوب به امام علي (ع) در كتابخانه‌ها و موزه‌هاي دنيا اشاراتي رفته است .